Живи книго

Єдині вимоги до учнів щодо використання та зберігання підручників

- Отримавши підручник, обгорніть його
- Підпиши підручник (вкажи прізвище, ім'я, клас).
- Стеж за чистотою книги.
- Користуйся закладкою.
- Не роби на сторінках позначок, записів, малюнків.
- Стеж за станом підручника, своєчасно ремонтуй його.
- У кінці навчального року поверни підручник до бібліотеки

РАДИ-ПОРАДИ

КНИГА - духовна і матеріальна цінність.

Все, що серце і що розум
Вік творили не один,
Повизбирувало людство
В книги - перли із перлин
Ю. Ванаг.

Друзі, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків. Розкриєш першу-ліпшу-опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі й кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки або просто твої ровесники. Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх із землі не вирве. Відважні герої б'ються там за правду з лютими ворогом…
Книги відкривають нам свої таємниці. Одна дарує нові знання, інша дає поради, третя-втішає, четверта-розвеселяє. Тому, якщо людина багато читає, вона не тільки багато знає, але й ніби проживає багато цікавих життів.
Книга потрібна людині, як повітря, як світло. З дитячих років вона допомагає вам пізнати світ, знайомлячи з казками, веселими і сумними віршами, , оповіданнями про великих і сміливих людей, таємницями природи.
Діти, книжки, - ваші друзі, їх потрібно любити й берегти. Пропонуємо Вам скористатися нашими рецептами лікування книг.

Щоб книги довше жили, потрібно їх берегти

При читанні слід користуватися закладками. Їх можна зробити самому. Перша закладка-смужка акуратно вирізаного цупкого паперу, верхній кінець якої трохи виступає над сторінками книги. Можна розмалювати закладку кульковими ручками або кольоровою тушшю (не користуйтесь акварельними фарбами і кольоровими олівцями: вони псують сторінки!). Матеріалом для закладок служать також шматочки кіноплівки, алюмінієва фольга, пофарбований анілінова ними фарбами целофан тощо.

Що робити, коли книжка намокла?

Швиденько поставити її в сухому теплому приміщенні, розкрити віялом і стежити, коли вона трохи підсохне, потім покласти книжку під прес. Якщо склеїлись деякі аркуші, обережно кілька разів перегнути їх у різні боки. Дуже склеєні сторінки можна потримати над парою або скористатись тонким гребінцем.
Сліди від олівця чи від пальців на забруднених сторінках обережно витирають м'якою гумкою.
Чорнильні плями виводять лимонним соком (можна кислотою), а якщо це не допомагає, щавлевою кислотою, розбавленою будь-яким одеколоном у пропорції: 1 частина кислоти на 4 частини одеколону.
Якщо листки книги зім'ялися, під них і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному аркушу білого паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок.
Обтріпані краї книжкових сторінок обклеюють папером схожого кольору. Для цього смужку прозорого паперу намазують клеєм, змащеною поверхнею кладуть догори на скло так, щоб правий край допоміжного формату потрапляв на її середину. На обтріпаний край кладуть дрібну смужку паперу (клеєм донизу!). Загинають смужку прозорого паперу по краю сторінки, що ремонтують і наклеюють її загнуту частину на сторінку.
Жирні плями слід виводити обов'язково на відкритому повітрі. Беруть бензин або чотири хлористий вуглецю, можна додати товчену крейду або зубний порошок. Цю масу акуратно наносять на пляму, а коли вона висохне - обережно зчищують. Якщо жирна пляма свіжа, її можна видалити за допомогою праски через прозорий папір або звичайну промокашку. Іржаві плями виводять лимонною або щавлевою кислотою.
"Ліки" для книг (лимонна і щавлева кислота, перекис водню гліцерин, формалін, зубний порошок, бензин, чотири хлористий вуглець тощо) необхідно зберігати у закритих флаконах і банках з етикетками. Етикетки можна зробити із смужок лейкопластиру, на яких шариковою ручкою написати назви. Лейкопластиром зручно заклеювати шийки флаконів з такими рідинами, як бензин, чотири хлористий вуглець тощо. Перекис водню бажано зберігати в темних скляних флаконах.
Плями від надмірної вологи ні в якому разі не можна витирати ганчіркою, їх змочують 2-3% розчином формаліну (він знижує плісняву). Саму пляму обезбарвлюють перекисом водню. Для цього під листок книги кладуть аркуш щільного білого паперу, перекисом водню змочують пляму, потім через деякий час перекис виводять промокашкою. Процес повторюють до повного зникнення плісняви.
Якщо листки книги порвалися, беруть шматок звичайного чи органічного скла, під нього підкладають кольоровий папір необхідного формату. Якщо не має такого паперу, можна на склі накреслити формат склографом або тушшю. Змащену клеєм смужку прозорого паперу обережно підсовують під надірване місце, загинають по краю листки, наклеюють на книжку сторінки

Як читати книгу

• Пам’ятай: читання – одне з найважливіших завдань у самоосвіті, ставитись до нього треба серйозно.
• Внутрішньо налаштуйся на читання. Не поспішай, не «ковтай» зміст книжки, а читай уважно, вдумливо, намагайся запам’ятати прочитане.
• Зміст треба осмислювати. Не можна допускати механічного фіксування тексту.
• Вчися читати швидко, не проговорюючи про себе, охоплюючи поглядом цілі фрази, речення.
• Для свідомого сприймання прочитай передмову, перегортаючи сторінки, обміркуй заголовки.
• Коли щось незрозуміло, не поспішай гукати на допомогу інших. Спочатку спробуй самостійно розібратися. Користуйся словниками, довідниками.
• Роби помітки, виписки, на потреби склади план (тези, конспект).
• Найцікавіше запам’ятай. Порівнюй прочитане з уже відомими фактами, знайди йому місце в системі знань.
• Прочитавши книжку, обміняйся думками і враженнями про неї з друзями, дай оцінку. Згадай основні образи, події, думки.
• Порівняй власну думку про книжку з відгуками і рецензіями на неї: один розум добре, а колективний – краще.
• Зроби відповідні записи про книжку у читацькому щоденнику.
Не читай всі книги на один лад. Спосіб читання повинен відповідати меті читання.

Види читання:

1. Читання-перегляд.
Дає загальне уявлення про зміст книги за допомогою: титульного листа, анотації, заголовка книги, змісту, передмови, післямови.
2. Повне читання.
Уважно прочитують увесь текст, але при цьому не роблять ніяких записів.
3. Вибіркове читання.
Зосереджено читають лише окремі місця.
4. Поглиблене читання.
Уявляють та засвоюють прочитане.
Читаючи, роблять різного роду виписки.
Обдумують, чого нового навчила книга.

При читанні художніх творів

- Читай уважно, зосереджено, нічого не пропускаючи.
- Осмислюй прочитане, перечитуй ще раз епізоди, які тебе схвилювали.
- Уявляй зображені автором картини.
- Співпереживай разом з героями книжки.
- Стеж за мовою, зверни на особливості побудови твору.
- Не читай швидко, поверхово, «ковтаючи», поверхове читання послаблює пам’ять.

При читанні для самоосвіти

1. Пам’ятай: читання – одне з найважливіших завдань у самоосвіті, ставитись до нього треба серйозно.
2. Внутрішньо налаштуйся на читання. Не поспішай, не «ковтай» зміст книжки, а читай уважно, вдумливо, намагайся запам’ятати прочитане.
3. Зміст треба осмислювати. Не можна допускати механічного фіксування тексту.
4. Вчися читати швидко, не проговорюючи про себе, охоплюй цілі фрази, речення.
5. Для свідомого сприймання прочитай передмову; перегортаючи сторінки, обміркуй заголовки.
6. Коли щось незрозуміло, не поспішай гукати на допомогу інших. Спочатку спробуй самостійно розібратися.
7. Роби помітки, виписки, за потреби склади план (тези, конспект). 8. Найцікавіше запам’ятай. Порівняй прочитане з уже відомими фактами, знайди йому місце в системі знань.
9. Прочитавши книжку, обміняйся думками і враженнями про неї з друзями, дай оцінку. Згадай основні образи, події, думки.
10. Порівняй власну думку про книжку з відгуками і рецензіями на неї: один розум добре, а колективний – краще.
11. Зроби відповідні записи про книжку у читацькому щоденнику.